A kölyökkutyák táplálása
A kutyák alapvetően húsevő állatok, ezért táplálékuk fő alkotóelemei a hús, illetve a különböző állati eredetű tápanyagok (tojás, tejtermékek, zsír, kötőszövet stb.).
Napjainkban a kutyák inkább tápot, kevésbé „házikosztot” fogyasztanak. A kutyatápok előnyösek abból a szempontból, hogy hosszú az eltarthatóságuk, könnyű az elkészítésük (hiszen csak ki kell tálalni), és egységes a beltartalmuk, ami mindaddig azonos marad, ameddig ugyanazt a tápot etetjük. Hátrányuk viszont az, hogy általában a kutyák kevésbé kedvelik őket, mint a házi kosztot, felmerül az, hogy „ ki tudja, mit tesznek beléjük”, továbbá sok olyan anyagot tartalmaznak, amelyek alapvetően nem alkotói a kutya természetes étrendjének (pl. kukoricadara). Rendkívül nagy a választék a kutyatápok között, nagyon sokféle van, és nagyon sok árfekvésben. Meglehetősen zavarba ejtő tehát, amikor felmerül, hogy tulajdonképpen milyen tápot vegyünk, és mennyiért?
A válasz: annyi a lényeg, hogy jó minőségű táplálékot egyenek kutyáink!
A kölyökkutyák elválasztása 3 hetes korban kezdődik és kb. 6-7 hetes korban fejeződik be. A néhány hetes kölykök naponta mintegy 10-12-szer szopnak. Amikor áttérünk az etetésre, fontos, hogy naponta sokszor, kis mennyiséget tegyünk eléjük. 3 hónapos korig naponta mintegy három-négyszer etessünk egyenlő időközönként egyenlő mennyiséget, 4 hónapos kortól 6 hónapos korig pedig kétszer-háromszor. Ezt követően pedig naponta egyszer-kétszer.
A gazdi felelőssége, hogy a kutya aktuális tesméretének megfelelő mennyiségű ételt kapja. Erre általában részletes iránymutatás található a táp csomagolásán. Akinek mégis kétségei vannak a kutyája növekedési ütemével kapcsolatban, illetve az ehhez illeszkedő, megfelelő tápmennyiséget illetően, az mindenképpen konzultáljon állatorvosával.
Nagytestű kölyökkutyák táplálása
A fiatal, még növekedésben lévő csontok rugalmasabbak, és ha túl nagy súly nehezedik rájuk, enyhén elgörbülhetnek. Ez a görbület pedig megváltoztathatja az ízületek szögét, és porckopáshoz vezethet. Bár a károsodás fiatal korban történik, a tünetek gyakran csak később, a már felnőtt kutyánál jelentkeznek.
Előbbiek okán egyáltalán nem mindegy, hogy mivel és mennyit etetjük nagytestű kölyökkutyánkat. Természetesen arra is nagyon oda kell figyelni, hogy a jószándék nehogy kóros alultápláltságot okozzon, amely szintén problémák forrása lehet. Például a kutya nem fogja elérni potenciális felnőtt testméretét.
Olyat is hallani, hogy a nagytestű kölyköknek nyugodtan adhatunk felnőtt tápot, de ez megint nem igaz. A kölyköknek több fehérjére van szüksége, hogy az izmaik megfelelő módon fejlődhessenek. Az egészséges izomzat óvja az ízületeket, hiszen segít a test súlyának hordozásában. Az alacsony fehérjebevitel lelassíthatja ugyan a kölyök növekedését, de nem fedezi a tápanyagszükségletét. Ez különösen igaz a csípőízületi diszpláziára hajlamos kutyák esetében, akiknek egészséges izmaik segíthetnek a csípőízületet a helyén tartani.
Előbbieken túl a kölyöktápok összetétele a fiatal kutyusok gyorsabb anyagcseréjére van tervezve. Mivel bizonyos ásványi anyagok, különösen a kalcium túlzott bevitele szintén gondokat okozhat a kiskutyák fejlődésében, a minőségi kölyöktápok ezekből is csak az optimális mennyiséget tartalmazzák. A napi kalcium igény természetesen nagyban függ a kutya korától és testméretétől (részben fajtájától és aktivitásától is). Ha prémium minőségű az adott testméretű és korú kutyáknak kifejlesztett táppal eteted, akkor viszont biztos lehetsz benne, hogy nem kerül sor kalcium vagy egyéb ásványi anyag, vitamin túladagolására.
Megfelelő táplálás és elegendő testmozgás mellett nagytestű kutyusunknak minden esélye meglesz egy boldog, fájdalomtól és ízületi rendellenességektől mentes életre.